Vysoký krevní tlak, pojmy

Krevní tlak, co se tím myslí 

Pod pojmem krevní tlak rozumíme působení síly krve proti stěnám cév. Zaznamenáváme ho v podobě systolického tlaku nad diastolickým. Tlak, při kterém slyšet první zvuk srdečního tepu, se nazývá ‚systolický krevní tlak‘. Jak se tlak krve v manžetě měřicího přístroje postupně snižuje, srdeční tep je ještě možné slyšet krátkou dobu, než znovu zmizí. Úroveň tlaku poté, co zvuk pulsu zanikne, se nazývá ‚diastolický tlak‘. U zdravých lidí je úroveň systolického tlaku pod hodnotou 120 mm Hg a tlaku diastolického méně než 80 mm Hg. V případě vysokého krevního tlaku může systolický tlak vystoupit nad 160 mm Hg a diastolický stoupne nad hodnotu 100 mm Hg.

Jinými slovy, krevní tlak je tlakem, kterým je poháněna krev v cévách. Tlak v cévách kvůli pohybu krve je způsobován činností srdce a cirkulace krve probíhá po celém našem těle. Stěny cév jsou elastické, což umožňuje určitou odolnost vůči toku krve, přičemž dochází k tlaku v systému mezi dvěma údery srdce. Změny v tlaku krve se objevují během celého dne. Obvykle se zvyšuje v případě, že se osoba rozčílí, znervózní nebo se najednou aktivizuje.

Hypertenze je medicínský termín pro vysoký krevní tlak a je známa jako „tichý zabiják“. Přestože nepřetrvávají žádné počáteční symptomy, hypertenze může vést až k chronickému onemocnění nebo k jiným přidruženým komplikacím. Riziko úmrtí způsobeného infarktem je přímo spojeno s vysokým krevním tlakem. Čím je tlak krve vyšší, tím je riziko výraznější. Rizikové faktory spojené s vysokým krevním tlakem zahrnují vyšší věk, rodinnou anamnézu, dědičnost, obezitu, citlivost na sodík, nadměrné užívání alkoholu, užívání antikoncepčních pilulek, nedostatekfyzické aktivity, určité drogy (amfetaminy) atd.“     

Také se u lidí s vysokým krevním tlakem pozorovaly příznaky jako bolesti hlavy, závratě , rozmazané vidění, nevolnost, zvracení, bolest v hrudníku nebo dušnost. Pokud není pacient na vysoký krevní tlak vhodně medikován, dlouhodobé zvýšení tlaku může vést k infarktu, selhání srdce nebo ledvin, poškození zraku s výsledným rozmazaným viděním, periferní choroby cév atp. Zhoubná hypertenze se objevuje u pacientů, kteří nevyhledají lékařskou pomoc a vysoký krevní tlak se stává vážným onemocněním. Taková hypertenze se spojuje s bolestmi hlavy, tíhou, zvracením a symptomy podobnými mrtvici.

Elektrokardiogram (EKG) pomáhá vyhodnocovat srdeční frekvenci a rytmus. Při dlouhodobé hypertenzi musí sval srdce tlačit krev proti zvýšenému tlaku v cévách těla. Výrazný efekt při snižování tlaku krve má hubnutí. Nicméně při léčbě vysokého krevního tlaku doporučuje většina lékařů farmaceutická léčiva. Nejbezpečnější a nejlepší cestou, jak si udržet zdravý krevní tlak, je správný příjem stravy. Určité potraviny jako česnek, zelenina a ovoce mohou hrát velmi důležitou roli při udržování krevního tlaku.

Prvotní přírodní metodou léčby vysokého krevního tlaku u mnoha lidí jsou bylinky. I v ájurvédě najdeme bylinky, které cíleně působí na cévy, které se časem zúžily. Mají schopnost zlepšit schopnost srdce efektivně pumpovat krev. Již od dávných dob hrají byliny v medicíně významnou roli, nabízející pomocné prostředky k rychlému zotavení z různých onemocnění. Bylinky na krevní tlak jsou celistvou přírodní cestou ke kontrole krevního tlaku a také k překonání vážných vedlejších účinků vlivem jiných alopatických léků.

 

Ayurvédské byliny

Pro pacienty trpící blokádami koronárních cév, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak doporučujeme 2 vynikající byliny. Neléčí jen samotný problém, ale celkově posilují organismus.

Arjuna je mohutný strom, jehož kůra má prokázáno prospěšné účinky při mnoha srdečních onemocněních, jako je městnavé srdeční selhání, angina pectoris, infarkt myokardu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, blokáda koronárních cév. span>

Ashwagandha (indický ženšen) se používá při uklidňování nervů a jejich posilování dodáním vhodné výživy.

Byliny Ashwagandha a Arjuna jsou výborné pro péči o srdce bez vedlejších účinků.   

 

Mohlo by vás zajímat:

Anální píštěle

Anální píštěle

Onemocnění konečníku jsou v těchto dnech již běžným problémem. Vyskytují se u velké části obyvatelstva a to jak u...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.