Reuma

O revmatu

Reumatizmus a ajurvedska medicina

Slovo revmatimus pochází z řeckého slova revma, což v překladu znamená „otok „. Označujeme jím akutní nebo chronické onemocnění, které doprovází bolest a otok svalů, šlach a vaziva nebo kloubů.

Symptomy revmatu

Mezi akutní projevy revmatu patří horečka, intenzivní ztuhlost a bolest. V případě akutní revmatu svalstva se postižená oblast stává natolik citlivou, že už jen váha šatstva způsobuje bolest. Akutní stav může přejít v případě nesprávné léčby do chronického onemocnění. Pokud se nemoc neléčí během její akutní fáze správně, stává se chronickou. Mezi symptomy chronického svalového revmatu patří bolest a ztuhlost postižených svalů. V případě chronické revmatu kloubů (bolest kloubů), se bolest a ztuhlost projevuje v jednom nebo více kloubech po celém těle, nejčastěji doprovázená otokem.

Příčiny revmatu (revmatická onemocnění)

Hlavní příčinou revmatu je přítomnost toxického odpadu v krvi. Konzumace masa, bílého chleba, cukru a rafinovaných obilovin po sobě zanechává v organismu velké zbytky toxického odpadu. Při snížené vitalitě se toxické odpadní látky hromadí v okolí kloubů a kostí, kde se stanou základem revmatu. V některých případech mohou být příčinou revmatu i infekce zubů, mandlí a žlučníku. Nemoc se zhoršuje při vystavení těla studené vodě.

Reuma a ajurvéda

Známe mnoho druhů onemocnění kloubů. Revma je jedním z nich a je běžným typem artritidy. V ájurvédě se revma označuje slovem Aamvata. K tomuto onemocnění dochází, když je v nerovnováha dóše Vata a zároveň se v kloubech nahromadí Ama (odpadní látky). Nedostatečné trávení a nezdravá strava je zodpovědná za hromadění Ama (toxinů). Když se Ama zkombinuje se zvýšenou Vata dóší, dochází k bolesti, ztuhnutí a otokům kloubů (například otok, ztuhlost a bolest kloubů na prstech).

(Více o&dóch si přečtěte zde

Léčba revmatu (revmatická onemocnění)

Ajurvéda představuje přírodní způsob zachování zdravého těla. Ajurvédská léčba jakékoli nemoci zahrnuje nastolení rovnováhy u všech dóš v těle. Ajurvéda považuje dóše za základní síly nebo energie organismu. Jakákoliv nerovnováha ve třech dóších (vata, pitta a kapha) v těle vyústí v jeden nebo více zdravotních problémů. V případě revmatu je důležité zaměřit se na vyrovnání dóše Vata a zbavení se toxinů – Ama.

Více o doporučeních pro snížení dóše Vata si přečtěte zde.

Reuma a ayurveda

Ajurvédské byliny pro léčbu revmatu

Ashwagandha – je jednou z důležitých ajurvédských bylin. Je důležitá při udržování zdravých kloubů. Zlepšuje cirkulaci krve a tím i celkovou výživu buněk v těle. Zároveň je to základní bylina v ájurvédě na snížení Vata dóše.

BoswelliaCurcumin – Shallaki (Boswellia serrata) a Kurkumin užitečné při udržování zdravých kloubů.  Boswellia má protizánětlivý a anti-atritidní účinek v případě akutních i chronických zánětů. Nevytváří analgetický efekt, ale potlačuje zánět, skutečnou příčinu bolesti. Boswellia redukuje otok kloubů a ranní ztuhlost, zvyšuje mobilitu kloubů a snižuje bolest u artritidy. Kurkumin podporuje pohyblivost kloubů, ale má také neuroprotektivní účinek a napomáhá správné funkci kardiovaskulárního systému. Kurkumin je bylina se silným protizánětlivým účinkem. Její účinek je. srovnatelný s kortikosteroidy.

RumoGin5 – představuje kombinaci 5 složek – Kurkumin, Saunth, Shallaki, Maricha a Pippali. Tato kombinace je účinná při úplné detoxikaci těla (rozpuštění Ama), díky čemuž zlepšuje zdraví a pohyblivost kloubů. Je velmi nápomocná při léčba revmatismu.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Anální píštěle

Anální píštěle

Onemocnění konečníku jsou v těchto dnech již běžným problémem. Vyskytují se u velké části obyvatelstva a to jak u...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.