Polycystické vaječníky

Polycystické vaječníky

Hormonální nerovnováha patří dnes mezi běžné problémy. Jako při mnoha jiných onemocněních, i zde hraje velkou roli životní styl. Neustálý stres, nevhodná strava a stále menší objem pohybu jsou dnes běžnou součástí života. Zejména mladí lidé jsou náchylní k onemocnění spojeným s oslabenou funkcí hormonálního systému. Hormony jsou přitom nesmírně důležité pro metabolismus minerálů, regulaci tekutin, sexuální funkce a odpověď organismu na stres.

 

Co jsou to polycystické vaječníky

Nemoci polycystických vaječníků patří k hlavním příčinám neplodnosti u žen. Toto onemocnění je charakteristické tvorbou jedné nebo více cyst na vaječnících, což má za následek nepravidelný menstruační cyklus. Vaječníky se následně zvětší a produkují velké množství androgenů a estrogenů. Tento stav vede k různým problémům menstruačního cyklu, plodnosti, onemocnění srdečně-cévního systému a fyzického vzhledu.

Hormonální rovnováha a genetika hrají při onemocnění polycystických vaječníků klíčovou roli. Jak jsme již zmínili, dochází k nadprodukci androgenů a estrogenů. Androgeny jsou obecně mužské hormony, ale ve velmi malém množství je produkuje také ženský organismus. V případě, že jej ženský organismus produkuje ve větším množství dochází k formování cyst.

 

Symptomy polycystických vaječníků

 • Přibírání na váze.
 • Akné a vyrážky.
 • Nadměrné ochlupení na tváři a tele.
 • Vypadávání vlasů.
 • Deprese a úzkosti.
 • Neplodnost.
 • Hrubý hlas.
 • Zmenšení poprsí.
 • Bolest v oblasti pánve.
 • Nepravidelná menstruace.

 

Příčiny vzniku polycystických vaječníků

Nelze určit jednu konkrétní příčinu tohoto onemocnění. Můžeme jen uvést několik faktorů:

 • Rodinná anamnéza.
 • Životní styl.
 • Inzulínová rezistence.
 • Nadváha.
 • Abnormality v množství tuku a úrovni cholesterolu.
 • Kardiovaskulární problémy.
 • Spánková apnoe.

Diagnostika Polycystických vaječníků

Vyšetření, přezkoumání anamnézy, hledání symptomů, sledování průběhu menstruace, vyšetření krve (FBS – vyšetření cukrů a lipidový profil), vyšetření štítné žlázy,ultrasonografie (břicha a vagíny).

Komplikace polycystických vaječníků

Diabetes, kardiovaskulární komplikace, rakovina prsu, vysoký krevní tlak, deprese, rakovina endometria , vysoký cholesterol.

Pokud se problém polycystických vaječníků podchytí v začátcích, správná léčba sníží riziko neplodnosti, obezity, cukrovky a infarktu.

 

Ajurvédská léčba polycystických vaječníků

Polycystické vaječníky souvisejí s nerovnováhou dóše KAPHA . Podle ájurvédy hrají všechny tři dóše důležitou roli při optimálním průběhu menstruace. Hlavním úkolem dóše Vata je pohyb folikulů, Pitta je zodpovědná za tvorbu hormonů a Kapha odpovídá za správnou výživu folikulů.

Podle ájurvédy dochází k tvorbě cyst, protože dóše Kapha zablokuje dóše Vata a  Pitta. Nejprve Kapha ovlivní trávicí oheň (jathraagni). Kvůli hromadění nečistot a toxinů v krvi (rasa) a plazmě (rakta) dochází k tvorbě cyst. Tvorbě cyst na vaječnících obecně předchází nezdravý životní a nevhodné stravování. K tomuto onemocnění také přispívá nadměrné užívání antikoncepce.

Úprava stravy u polycystických vaječníků

V první řadě, protože se jedná o onemocnění typu Kapha, je třeba zabránit ochlazování těla. Do vyřešení problému je důležité se vyhýbat chlazeným a zmrazeným jídlům a nápojům i všem mléčným produktům, včetně jogurtů. I čistá voda by měla mít minimálně pokojovou teplotu.

Ajurvédské byliny na polycystické vaječníky

Ajurvéda nabízí hned několik bylin na podporu léčby polycystických vaječníků.

Shatavari

Shatavari se považuje za jednu znejúčinnějších bylinek pro ženské zdraví vůbec. Dodává sílu celému ženskému reprodukčnímu systému a podporuje hormonální rovnováhu.

Kurkumin

Cysty na vaječnících jsou důsledkem zvýšeného chladu v těle, zejména během menstruace. Proto je důležité přidat horkou bylinu, která podporuje rozpouštění cyst, jako je kurkumin.

Fenugreek

Fenugreek se používá při onemocněních typu Vata a Kappa. V případě cyst podporuje jejich vstřebání a také působí proti bolesti. Je účinná i při endometrióze.

 

Doporučené dávkování u polycystických vaječníků:

Shatavari, Fenugreek 2×2 kapsle denně. Kurkumin 2×1 kapsle denně. Doporučujeme užívat alespoň 3 měsíce.

Video: Polycystické vaječníky a ženské zdraví

Délka videa: 10:20 min

Popis video o polycystických vaječnících:

Toto video doporučujeme všem vám, milé ženy. Dr. Meenakshi Chauhan vám poradí jak v souladu s ajurvédou udržovat vaše ženské zdraví a jak předcházet různým ženským chorobám. Všechny tyto rady jsou důležité jak pro vás, tak pro vaše dcery.

Polycystické vaječníky – PCO

Ve druhé polovině videa se Dr. Chauhan zaměří na prevenci a léčbu polycystických vaječníků – PCO.

Věděli jste, že na PCO jsou náchylnější štíhlé ženy (s vysokým zastoupením dóše Vata )?

Dozvíte se základní informace o příznacích polycystických vaječníků. Stačí dodržovat pár zásad ohledně stravy a držet se několika rad co se týče chování během menstruace, a dokážete předcházet PCO, resp. se jich pomaličku zbavit.

Dozvíte se také více o ženských ajurvédských bylinách jako jsou Shatavari, Ashoka a Lodhra.

Máte 10 minut? 🙂

 

Dr. Meenakshi Chauhan MD je ajurvédská lékařka s dlouholetou praxí, která působí ve městě Chandigarh v Indii. Má bohaté zkušenosti s ajurvédskou léčbou. Životopis Dr. Chaunan najdete zde.

Chcete-li si prohlédnout toto video na YouTube v plné velikosti, klikněte sem.

 

Mohlo by vás zajímat:

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (SM) je onemocnění mozku a míchy. Při tomto onemocnění imunitní systém napadá myelinovou vrstvu...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.