Kouzlo přírody – účinky čistého Shilajitu


Šilajit nebo také Mumio, je také známý jako přírodní asfalt. Je to vynikající dar přírody pro člověka. V podstatě je to dehtu podobná hustá substance, kterou lze většinou nalézt v Himalájích, horách Tibetu, Altaji a Karakorame. Ajurvéda, starověký tradiční systém medicíny, používá shilajit při léčbě některých onemocnění. Sestává minimálně z 85 minerálů v iontové formě, huminových kyselin a triterpenů.

Název shilajit se skládá ze dvou slov, tj. . „shila“ a „jít“. „Shila“ znamená „mající vlastnosti kamene“ a „jít“ – „dehtová susbtance“. Ve své přírodní formě je přítomna jako asfaltová hmota, která se skládá z gumovité a organické hmoty. V sanskritu je známá pod názvy shilajatu, silajatu nebo shilajit. Její botanický název je Asphaltum.

Složení Shilajitu

Shilajit se nachází ve velkém množství v Himalájích. K jeho získávání se využívají oblasti Nepálu, Kašmíru či Afghánistánu.

Je bohatý na živiny jako huminové kyseliny, fulvonové kyseliny a minerály. Huminové a fulvonové kyseliny se přidávají do půdy, čímž se dosahuje lepší úroda. Kyselina fulvová je jednou z mnoha složek Shilajitu a její koncentrace v závislosti na kvalitě surového materiálu může být poměrně variabilní. Přirozený obsah kyseliny fulvové ve výtažcích ze Shilajitu se pohybuje v rozmezí od přibližně 20% do 60%. U standardizovaných extraktů ze Shilajitu s poměrem X:1 se využívá většího množství (X) surového materiálu k výrobě menšího množství extraktu. To znamená, že pokud je původní výtažek obsahující kyselinu fulvovou ve vyšším procentním zastoupení (50-60%), koncentrace kyseliny fulvové v extraktu může být vyšší.

V současnosti je také znám pod pojmem ničitel slabosti. Shilajit obsahuje dibenzo-alfa-pyrony, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit mozek i nervy před poškozováním volnými radikály.

Podle některých průzkumů je prokázáno, že přidáním shilajit a koenzymu Q10 se výrazně zvyšuje energie.

V jiné studii byla jedincům podávána denně dávka 200 mg extraktu shilajit po dobu 15 dnů. Výsledkem bylo, že se jedinci cítili vitálněji. Proto se shilajit považuje za povzbuzující složku.

Jaké jsou účinky Shilajitu?

Pomáhá zlepšovat metabolismus
Má antidiabetické vlastnosti
Pomáhá při artritidě
Má protizánětlivé vlastnosti
Zlepšuje paměť
Zvyšuje plodnost
Pomáhá při hubnutí
Pomáhá redukovat stres
Má schopnost zpomalovat stárnutí
Chová se jako posilovač imunitního systému
Má antioxidační vlastnosti

Tradičně je shilajit možné používat jako léčivo a jako obecný podpůrný prostředek, neboť pomáhá udržovat dobré zdraví a bojovat proti mnoha onemocněním. Také byl používán jako léčivo pro běžnou rýmu a jako prostředek ke zlepšení sexuálního výkonu a zdraví. V ajurvédě je shilajit považován za pravou rasayana, což značí, že nepotřebuje žádné další modifikace a je již dostupný v léčivé formě. Hlavní a podstatné zdravotní účinky, které nelze ignorovat, jsou:

PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY

V případě bolestí, ran, artritidy a revmatismu je shilajit vynikající a užitečný.
Při denním užívání vykazuje nejlepší účinky.

PAMĚŤ A MYSL

Pomáhá zlepšovat paměť, porozumění a schopnost soustředit se na určitou úlohu pro své nootropní vlastnosti (tj. přirozeně se účastní mozkových metabolických procesů).
Minerály přítomné v shilajitě pomáhají při vodivosti nervových impulsů a signálů v těle.

PLODNOST

Podle některých průzkumů a studií se věří, že u mužů a také u žen zvyšuje plodnost. U žen je výborná pro kvalitní tvorbu vajíček a také pro lepší regulaci menstruačního cyklu. Také bylo pozorováno, že po pravidelném užívání shilajit celých 8 týdnů se zvýšila u mužů kvalita i počet spermií. Je tedy v sexuální oblasti velmi nápomocná a může se užívat jako doplněk stravy.
Také pomáhá při zvyšování síly a výdrže.

REDUKCE STŘESU

Pomáhá dostat do rovnováhy hormony způsobující stres pro své vlastnosti podobné androgenům.
Také napomáhá mysli a tělu, aby si se stresovými signály dokázalo dát rady klidnějším a zdravějším způsobem.
Pomáhá udržovat mysl a tělo v relaxaci.
Také účinkuje jako „krotitel stresu“.

POSILOVAČ IMUNITY

Při dvojitých slepých pokusech s placebo při léčbě běžné rýmy se ukázal shilajit jako velmi efektivní. Funguje jako posilovač imunity, jelikož podporuje imunitní systém, čímž pomáhá v boji proti mnoha onemocněním a při jejich odstraňování.

ANTIOXIDANT

Pro své antioxidační vlastnosti pomáhá tělu odstraňovat toxiny, čímž činí tělo zdravější.
Jako bohatý antioxidant je užitečný při obnově buněk mozku.
Pro vysoký obsah antioxidantů a minerálů pomáhá udržovat zdravé tělo i mysl.

METABOLISMUS

Pomáhá zlepšovat pro přítomnost stopových minerálů metabolismus těla.
Aktivní složky přítomné v shilajitě pomáhají zlepšovat metabolismus a také zotavovat buňky.

ANTIDIABETICKÉ ÚČINKY

Diabetickým pacientům pomáhá snižovat zvýšený krevní cukr.

PŘI ARTRITIDĚ

Pomáhá zmenšovat záněty kloubů a také jejich bolesti pro své protizánětlivé a antioxidační schopnosti.

ÚBYTEK HMOTNOSTI

Shilajit pomáhá odstraňovat nadbytečný tuk, který je v těle naakumulován. Považuje se za vynikající doplněk stravy proti obezitě.

HYDRATACE TĚLA

Pro přítomnost stopových minerálů pomáhá při udržování rovnováhy tělesných tekutin a elektrolytů.

ZPOMALOVÁNÍ STÁRNUTÍ

Může být pro své omlazující účinky použita jako doplněk stravy. Funguje jako zpomalovač stárnutí dodáváním pevnosti a výživy kostem.

 Shilajit pomáhá tělu podle starověkého ajurvédského systému v několika směrech. Měl by být užíván ve formě výživového doplňku. Dlouholetě prokazuje podporu paměti, dobré nálady, absorpce důležitých živin, energie, duchaplnosti, vyrovnaného krevního cukru, optimálního okysličení a detoxifikace těla. Ajurvéda ho považuje za královnu mezi přírodními doplňky, protože funguje jako antidiabetikum, zpomalovač stárnutí, proti stresu, antiastmatikum a proti artritidě. Je považován za vynikající činitel při hubnutí. Také pomáhá nabývat sebevědomí a pro své účinky se používá široce po celém světě.

Další informace o Shilajite:

Shilajit – nejdůležitější je jeho čistota

Účinky a použití Shilajitu

Mohlo by vás zajímat:

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (SM) je onemocnění mozku a míchy. Při tomto onemocnění imunitní systém napadá myelinovou vrstvu...

Polycystické vaječníky

Polycystické vaječníky

Polycystické vaječníky Hormonální nerovnováha patří dnes mezi běžné problémy. Jako při mnoha jiných onemocněních, i...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.