Imunita a infekce

V ajurvédě je známá teorie o imunitě pod názvem beej-bhumi. Název by se dal volně přeložit jako teorie semínka a půda.

Podle této teorie tělo představuje půdu, zatímco infekce můžeme chápat jako semínka. Pokud je v těle naakumulována AMA (endotoxiny) a v organismu nefungují dráhy ojas (dráhy ojas lze přirovnat ke konceptu imunitního systému moderní medicíny), pak infekce najde úrodnou půdu pro svůj další vývoj.

Infekce stejně jako semínko také může dále klíčit pouze za vhodných podmínek.

Na druhé straně ale, pokud je trávení silné a dráhy ojas jsou plně funkční, pak infekce nebude mít vliv na tělo podobně, jako když v neúrodné půdě nemohou prosperovat semínka.

 

Imunita a změna ročních období

Při změně ročních období jsme všichni více náchylní k infekcím dýchacích cest. Je tomu tak proto, že náš organismus funguje rozdílně za horkých a za studených období a fungování našeho trávicího ohně (Agni) může být nepravidelné. Proto je důležité stravovat se zdravě v souladu s doporučeními pro naše Prakriti, abychom omezili hromadění AMA (endotoxinů) v organismu.

Nemoci dýchacích cest a alergie jsou běžné právě na podzim a během časného jara. Brzy na jaře se nahromaděná AMA začíná rozpouštět, začíná zahlcovat mikrokanály v těle a přetěžovat imunitní systém. Imunitní systém těla slábne a organismus se stává živnou půdou pro bakterie, viry a alergeny.

Imunita je vlastně schopnost – síla organismu odolat určité nemoci, a to zejména zabráněním množení patogenních mikroorganismů a účinnou ochranou před účinkem jejich působení. Celý imunitní systém je tvořen speciálními buňkami, tkáněmi a orgány, které nás lidi ochraňují před bakteriemi, viry a mikroorganismy každý den.

 

Imunita a trávení

Podle ájurvédy je základem imunity silný trávicí oheň Agni. Trávicí oheň můžete udržovat vhodnou stravou a to především omezením příjmu rafinovaných cukrů, polotovarů a různých umělých přídatných látek. Pravidelná zdravá strava vhodná pro váš typ a soustředěné jedení podporují správnou činnost trávicího ohně.

Jezte jídla ve správný čas. Oběd jezte tehdy, když je slunce nejvyšší. Tehdy je trávicí oheň nejsilnější a vaše schopnost trávit je nejlepší. Snídaně a večera by měla být lehčí, protože i trávicí oheň je ráno a večer slabší.

Nenaplňte žaludek úplně, naplňte jej jídlem jen do ¾. Tehdy necháte dostatek místa na trávení. Přeplnění žaludku zapříčiňuje vznik endotoxinů (AMA) a diskomfort.

Jídla přizpůsobte ročnímu období. Během chladných období nejezte studené potraviny, protože tím zvýšíte Vata dóši ve Vašem těle, což povede k nemocem. Během podzimu a zimy by měla být Vaše strava teplá a vyživující (tepelně upravená zelenina, polévky, kaše), ne studená a suchá (syrová zelenina, chlazené potraviny).

 

Imunita a klidná mysl

Nesmírně důležitá pro imunitu je i klidná mysl a dostatek spánku. Této problematice se budeme věnovat v samostatné části. Řekněme jen ve zkratce, že nesmírně pozitivní účinek mají dechová cvičení při otevřeném okně nosem) a procházky v přírodě.

 

Ajurvédské byliny na podporu imunity

Infekční choroby a onemocnění imunity jsou neustálou hrozbou lidstva. Níže naleznete námi doporučené produkty pro zlepšení obranyschopnosti organismu. Některé jsou zaměřeny na zvýšení odolnosti a zabraňují přetížení systému, další mají silné antibakteriální a protivirové vlastnosti.

  • Immune Booster –  Immune Booster je vhodný při všech problémech s imunitou. Je vhodný při zánětech dutin, infekcích v krku, při kašli, rýmě i chřipce. Velmi dobré účinky má také při astmatu, chronickém kašli a různých druzích infekcí, včetně infekcí močových cest. Pomáhá tělu zbavit se toxinů. Je vhodný pro celou rodinu.
  • Green Essentials – směs zelených potravin pomáhá udržet tělo ve formě. Na jedné straně pomáhají organismu zbavit se škodlivých látek, na druhé straně účinně doplňují základní živiny. Jsou vhodné jako doplněk při dlouhodobém onemocnění.
  • Chanca Piedra – u nás je známá jako bylina především na problém s ledvinovými a žlučníkovými kameny. Už ale méně lidí ví, že patří mezi nejsilnější protivirové rostliny. V případě virové infekce je to pro nás bojovník číslo 1.
  • Indická Echinacea – možná ji znáte spíše pod názvem Právenka latnaná. Používá se především k léčbě různých infekcí, podpoře imunitního systému, jakož i k podpůrné léčbě při virových onemocněních, při jakýchkoli onemocněních jater a ledvin, jakož i při horečkách bez ohledu na jejich původ.
  • Giloy/Guduchi – Guduchi má protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační vlastnosti, působí proti horečce a nese vlastnosti imunomo . Pomáhá budovat imunitní systém a odpověď těla na infekce. Guduchi také pomáhá při zvyšování schopnosti makrofágů zabíjet (makrofágy jsou odolné buňky, které v boji s napadajícími cizorodými organismy).
  • Digestion Support – tato směs zefektivní trávení a zlepší fungování trávicího ohně.

Mohlo by vás zajímat:

Anální píštěle

Anální píštěle

Onemocnění konečníku jsou v těchto dnech již běžným problémem. Vyskytují se u velké části obyvatelstva a to jak u...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.