Endometrióza + VIDEO

AYURVÉDSKÁ LÉČBA ENDOMETRIÓZY

 

Endometrióza je nepříjemný tělesný stav, při kterém tkáň, která obklopuje endometrium (děložní sliznici), roste mimo dělohu. Postihuje celosvětově 176 milionů žen. Pokud není správně diagnostikován, vede k více komplikacím. Moderní medicína nezná na tuto bolestivou poruchu léčbu. Tento stav řeší předpisem antikoncepčních pilulek a hormonálních léčiv. Hormonální léčba zahrnuje terapii potlačující tělesnou produkci estrogenu. Existuje mnoho léků, které fungují na bázi redukce tvorby folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Některé léky mají podobný efekt jako testosteron. Redukují hladiny hormonů FSH a LH, pokud se užívají 6 až 9 měsíců. Samotná léčba má však různé vedlejší účinky jako: pseudomenopauza, návaly horka, růst ochlupení na pokožce, vaginální suchost, chraplavý hlas, bolest kloubů apod. Obecně jsou endometriózou postihovány ženy v rozmezí 24 až 45 let. Endometrióza patří k nejčastějším důvodům odstranění dělohy (hysterektomie). Zatím není dostupná žádná léčba, ale pokud je dodržován zdravý životní styl společně s léčením symptomů bylinami, poruchu lze zvládat.

 

Je důležité si uvědomit, že endometrióza je odlišná od rakoviny. Endometriální růsty nejsou maligní, je to normální tkáň, která roste mimo dělohu na rozdíl od jejího vnitřního olemování. Tím, že tkáň roste mimo orgán, nedokáže najít cestu ven z těla, což vede k vnitřnímu krvácení, zánětům a tvorbě jizev. Tyto léze (poškození tkáně) se nejprve objevují jako průhledné vezikuly (puchýřky), poté zčervenají a během období několika let změní barvu na černou. Někdy se formují endometrické cysty, které jsou známé jako benigní tumory a které způsobují ženám problémy při otěhotnění.

PŘÍSTUP AYURVÉDY K ENDOMETRIÓZE

Podle ayurvédy je endometrióza důsledkem nerovnováhy všech tří dóší v těle – vata, pitta a kapha. V ájurvédě je tento stav nazýván sanipatika. Endometrióza se především týká kaphy, ale vzhledem k účasti krve a hormonů, je to rovněž problém pitty. Vata je zodpovědná za pohyb v těle, za problémem stojí také narušená vata (jako koneckonců za každým zdravotním problémem).

Podle ayurvédy dochází k formování toxinů (Ama). V důsledku tvorby toxinů v těle je přirozená obranyschopnost snížena a biologické rytmy jsou narušeny. Tuto poruchu lze napravit regulací trávicího ohně (Jatharagni), zajištěním správného vylučování a vyrovnanou myslí.

PŘÍZNAKY ENDOMETRIÓZY

 • Bolest během ovulace.
 • Dyspareunie – bolestivý pohlavní styk.
 • Bolest v panve.
 • Únava.
 • Bolest v zádech, která není spojena s menstruací.
 • Těžkosti s otěhotněním.
 • Dysmenorea – bolestivá menstruace.
 • Neplodnost, protože způsobuje zjizvení vaječníků a vejcovodů.
 • Těžké nebo nekontrolovatelné menstruační periody s menšími nebo většími krevními sraženinami.
 • Předmenstruační špinění.

PŘÍČINY ENDOMETRIÓZY

 • Chirurgická transplantace.
 • Strukturní defekty na děloze nebo děložním čípku (cervix).
 • Dědičnost.
 • Větší náchylnost k onemocnění mají ženy konzumující.
 • Slabá výživa.
 • Špatné trávení.
 • Fyzický a psychický stres.
 • Narušení přirozených biologických rytmů.
 • Toxiny akumulující se v tkaninách a blokující cirkulaci.

POPIS AJURVÉDSKÝCH BYLIN NA ENDOMETRIÓZU

1. BOSWELLIA CURCUMIN

Boswellia Curcumin – kombinace obsahující extrakt rostliny Curcuma longa. Obsahuje alkaloid “kurkumin”, který má protizánětlivé, analgetické, antibiotické a protirakovinné účinky. Pryskyřice z boswellie zase působí proti otokům a bolesti.

2. FEMALE HEALTH SUPPORT

TENTO PRODUKT PLANET AYURVEDA OBSAHUJE ROSTLINY:

 • Ashoka (Saraca indica)
 • Lodhra (Symplocos racemosa)
 • Shatavari (Asparagus racemosus)

Pomáhá při zmenšování endometrických buněk.

Ashoka (Saraca indica) je známá hojením endometria kvůli svým vlastnostem podobným estrogenu, čímž uzdravuje záněty dělohy. Tato bylinka má pozoruhodné účinky na ženské hormony.

Lodhra (Symplocus racemosa) je nápomocná při správě pitty (horko) a kaphy (hlen) v tele. Je tradičně využívána jako tonikum pro dělohu. V její kůře obsažené glykosidy mají medicínské využití.

Shatavari (Asparagus racemosus) je excelentním tonikem pro ženy. Má ochlazující účinky při vysokých hladinách dóše pitta v těle.

3. MIMOSA DI

Mimóza citlivá </span >pomáhá redukovat otok a krvácení a urychluje hojení ran a podporuje regeneraci tkáně. Pomáhá při problémech jako jsou různé typy píštělí, vředy, abscesy, hemoroidy, snižuje masivní menstruační krvácení..

4. SHATAVARI

Shatavari (Asparagus racemosus) je excelentním tonikem pro ženy. Má zchlazující účinky na vysoké hladiny dóše pitta v těle.

 

Byliny doporučujeme užívat alespoň 2 měsíce, avšak léčba může pokračovat celý rok, pokud jsou přítomné děložní fibroidy (benigní nádory), blokády vejcovodů nebo silné krvácení během menstruace. Tato kombinace bylinek zlepšuje zdraví ženy redukcí tepla v těle a potlačováním růstu endometriální výstelky.

Je třeba se vyvarovat chemických léčiv pro zvýšení hladin hormonů, které vedou k různým vedlejším efektem, a tím k brzdění vlastních mechanismů pro přirozenou sekreci hormonů.

Video: Endometrióza – informace o endometrióze a praktická doporučení ájurvédské medicíny

Délka videa: 4:07 min

Popis:

Rozhovor s ajurvédskou odbornicí Dr. Meenakshi Chauhanem MD, která se s Vámi podělí o základní informace o endometrióze a možnostech ajurvédské léčby na její zlepšení. Jaké stravování byste měli dodržovat, pokud trpíte endometriózou a které byliny Vám mohou pomoci se dozvíte v tomto krátkém rozhovoru.

Dr. Meenakshi Chauhan MD je ajurvédská lékařka s dlouholetou praxí, která působí ve městě Chandigarh v Indii. Má bohaté zkušenosti s ajurvédskou léčbou. Životopis Dr. Chaunan najdete zde.

Chcete-li si prohlédnout toto video na YouTube v plné velikosti, klikněte sem.

 

Mohlo by vás zajímat:

Anální píštěle

Anální píštěle

Onemocnění konečníku jsou v těchto dnech již běžným problémem. Vyskytují se u velké části obyvatelstva a to jak u...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.