Ajurvédská léčba vážných onemocnění jater – příznaky a symptomy

Přehled onemocnění jater

Podle posledních výzkumů jsou onemocnění jater jednou z hlavních život ohrožujících chorob hned po vysokém tlaku a cukrovce. Dříve byla za nejzávažnější onemocnění jater považována hepatitida typu B a hepatitida typu C. Ale v dnešním světě tato onemocnění vytlačují potíže způsobené alkoholem a různými poruchami souvisejícími s obezitou. Například v Indii je zaznamenán hrůzostrašný nárůst nových případů cirhózy – až 100 000 násobek! Přemýšlejte. Jak velké číslo by to bylo, pokud bychom vzali v úvahu pacienty z celého světa?

Pravděpodobně budete překvapeni, když vám řekneme, že vzhledem k počtu zhoubných onemocnění v  světové populaci je rakovina jater druhý nejčastější důvod smrti. Některé statistiky tvrdí, že do roku 2020 obsadí cirhóza jater 12. místo v žebříčku nejčastějších příčin smrti. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč je dnes tak velká poptávka po transplantaci jater?

Játra jsou velký orgán, který se nachází v pravé části těla. Pomáhá detoxikovat tělo od chemikálií a také pomáhá metabolizovat léky. Proteiny, které jsou důležité pro srážení krve, jsou také produkovány játry.

 

Hlavní onemocnění jater

1. HEPATITIDA

Záněty jater jsou často označovány jako hepatitida. Dělí se na hepatitidu typu A, typu B a typu C na základě virů, které ji způsobují. Ale může být také způsobena jinými neinfekčními činiteli jako jsou například léky, alergické reakce, obezita a nadměrné užívání alkoholu.

2. CIRHÓZA JÁTY

Dlouhodobým narušováním Nefunkčnost jater způsobená trvalým poškozeným jater kvůli jejím Dlouhodobému narušení se také zvykne nazývat jako jaterní cirhóza.

3. RAKOVINA JÁTRA

Hepatocelulární karcinom je nejčastější typ rakoviny jater. Často mu předchází jaterní cirhóza.

4. Selhání jater

Zastavení činnosti jater se označuje také jako selhání jater. Přispívají k tomu genetické choroby,  užívání léků, infekce a alkohol.

5. ASCITES

Únik tekutiny z jater do břicha způsobující potíže a nevolnost se nazývá Ascites. K tomuto onemocnění přispívá především jaterní cirhóza.

6. ŽLUČOVÉ KAMENY

Ukládání vápenatých kamenů ve žlučníku vyústí do vyčerpávání jater, cholagitidy (zánět žlučových cest) a hepatitidy.

7. HEMOCHROMATÓZA

Ukládání železa v játrech se nazývá hemochromatóza. V pozdějších stádiích to může vést až k selhání více orgánů.

8. PRIMÁRNÍ BILIÁRNÍ CIRHÓZA

Trvalé poškození žlučovodu jater, které způsobuje jejich destrukci se také nazývá také jako primární biliární cirhóza. Je to velmi vzácné onemocnění.

9. PRIMÁRNÍ SKLEROZUJÍCÍ CHOLANGIDIDA

Zánět a poškození žlučovodu v játrech se nazývá primární sklerozující cholangitida. Je to také velmi vzácné onemocnění s neznámou příčinou.

 

Příznaky a symptomy onemocnění jater

Běžné příznaky a symptomy onemocnění jater zahrnují :

  • Žloutenka.
  • Bledá, černá nebo krvavá stolice.
  • Otok a bolest břicha.
  • Tmavá barva moči.
  • Otok nohou a kotníku.
  • Svědění pokožky.
  • Chronická únava.
  • Ztráta chuti k jídlu.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Náchylnost na modřiny.

 

Byliny pro zlepšení fungování jater

Ájurvéda považuje játra za důležitý orgán – za centrum metabolismu. Játra jsou základem pro energie pitta a raktha. Vezmeme-li v úvahu, že bojujeme se závažnými zdravotními problémy, je úžasné, že nám může pomoci právě ajurvéda svými výbornými bylinkovými recepty na zlepšení funkce jater.

1. INDICKÁ ECHINACEA

Kalamegh (Andrographis Paniculata) ‚Královna hořčín‘ – původně pochází z Indie, používá se k léčbě infekcí. Je dobře známá pro své pozitivní účinky na imunitu. Používá se také k léčbě PFIC (Progresivní familiární intrahepatální cholestáza). Plody, listy i květiny se používají k boji proti různým chorobám. Nejlepší účinek má proti infekcím dýchacích cest a jaterní cirhóze.

2. PHYLLANTHUS NIRURI (CHANCA PIEDRA)

Silný bylina na pročištění jater. Anti-oxidační a antimikrobiální vlastnosti podporují fungování jater. Ověřené studie o phyllanthus niruri ukazují pokles odolnosti proti inzulínu a snížení symptomů stukovaných jater. Považuje se za nejlepší prostředek na zvětšená játra.

3. KOMPLEX BYLIN NA PODPORU JÁTY

Můžete také využítsynergický efekt více vhodných bylin, které podporují fungování jater obecně a spolu s ní i přirozenou obranyschopnost organismu. Používají se při slabém trávení, nadýmání, únavě a hormonálních problémech. Kromě terapeutických účinků, při denním užívání se snižuje i riziko selhání jater.

Hepatitida, cirhóza, žloutenka a všechna ostatní onemocnění jater jsou zvládnutelné s použitím vhodných bylin k detoxikaci jater. Tyto byliny pozitivně ovlivňují i hodnoty SGPT (Sérum glutamát pyruvát transamináza) a SGOT (Sérum glutamát oxaloacetic transamináza).

 

Po letech výzkumu se prokázalo, že phyllanthus niruri chrání před žloutenkou nebo také pomáhá odstranit virus hepatitidy. Také andrographis paniculata (indická echinacea – právenka laťnatá) účinně ovlivňuje snížení zvýšených hladin SGOT a SGPT.

Tyto byliny může používat každý pacient s onemocněním jater. Alkoholikům také pomůže s celkovým zdravím a imunitou.

 

Další informace o jaterních onemocněních:

VIDEO : Onemocnění jater

VIDEO: Giloy (Guduchi)

Mohlo by vás zajímat:

Anální píštěle

Anální píštěle

Onemocnění konečníku jsou v těchto dnech již běžným problémem. Vyskytují se u velké části obyvatelstva a to jak u...

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zůstaňte v obraze!

Chcete pravidelně dostávat osvěžující a inspirativní obsah přímo do vaší e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru novinek z „Život bez nemoci“ a získejte nejnovější články, exkluzivní tipy a speciální nabídky.